Filmowe USA

Jednym z celów mojej podróży do USA było odwiedzenie miejsc, w których były kręcone kultowe amerykańskie filmy. Niżej zdjęcia i praktyczne porady gdzie i co zobaczyć.

Westerny

Miłośnicy filmów z John’em Wayne’m i Dzikiego Zachodu powinni odwiedzić 2 miejsca: Monument Valley i  miasto Tucson. Monument Valley to dolina, w której można zobaczyć charakterystyczne dla Westernów piaskowce. Znajduje się ona na pograniczu stanów Utah i Arizona na terenie należącym do plemienia indian Navajo.

Do miasta Tucson trafiłem głównie ze względu na Saguaro National Park z ogromnymi kaktusami w roli głównej. Po drodze z Tucson do parku znajduje się Old Tucson Studios – studio filmowe, w którym nakręcono setki westernów m.in. Rio Bravo, 15:10 do Yumy, Wyjęty spod prawa Josey Wales, Tombstone, Dyliżans (remake z 1966), Rzeka Czerwona, El Dorado, Ostatni Pociąg z Gun Hill, Hombre. Pełna lista dostępna tutaj. Na miejscu można zobaczyć budynki wybudowane na potrzeby filmów (często to tylko frontowa część), ale również „western na żywo”, czyli zainscenizowane pojedynki, strzelaniny, pokazy kaskaderskie, saloon, kankan itd.

Breaking Bad

Serial był kręcony w mieście Albuquerque (w skrócie ABQ) w stanie Nowy Meksyk. Można zobaczyć wszystkie kluczowe miejsca z serialu – siedzibę Gustavo Fring’a – Los Pollos Hermanos, dom Walter’a White’a, dom Jessie’go, myjnię, biuro Saul’a Goodman’a (które jest teraz knajpą) itd. Można nawet kupić słodycze w stylu „crystal meth” z cukierni Candy Lady, która produkowała je wcześniej na potrzeby serialu. Niżej mapa:

Rocky

Film był kręcony w Filadelfii (Pensylwania). Schody Rocky’ego, to tak na prawdę muzeum sztuki. Bardzo popularne miejsce wśród fanów filmu, bo któż by nie chciał wbiec na górę w stylu „na Rocky’iego”:)  Dla przypomnienia najbardziej znane sceny:

Mapa z zaznaczonymi lokacjami:

Hollywood

Mekka dla fanów filmu i ludzi chcących grać w tych filmach:) Można tu odwiedzić studia filmowe takie jak Warner Bros, Universal Studios, Walt Disney i zobaczyć rekwizyty, a nawet sceny na których kręcono wiele znanych filmów. Szczególnie polecam zgłoszenie się na „klakiera” podczas nagrania kolejnego odcinka serialu np. The Big Bang Theory. Można zobaczyć jak to wygląda od kuchni. Ja byłem na widowni podczas nagrania nowego serialu „The Ranch” z Ashton’em Kutcher’em i Danny’m Masterson’em (znanego np. z Różowych lat 70-tych). Nagranie trwało ok. 5h, każda scena była powtarzana 3-4 razy, aktorzy wręcz na wyciągnięcie ręki, więc super sprawa. Naprawdę wykorzystują śmiech widowni – wszędzie porozstawiane były mikrofony. Darmową wejściówkę na nagranie można zarezerwować na stronie tvtickets.com. Na nagranie Big Bang Theory wejściówki rozchodzą się dosłownie w kilka minut, ale na wiele innych seriali można zarezerwować bilet bez większego problemu lub nawet przyjść bez rezerwacji jeśli serial nie jest (jeszcze) bardzo popularny.

Znak „Hollywood” najlepiej obejrzeć z tego miejsca:

Forrest Gump

Miejsce w którym Forrest Gump postanowił przerwać swój bieg po ponad 3 latach, to droga nr 163 między Monument Valley a Mexican Hat, punkt na Google Maps jest tutaj. Fragment ragment filmu z Youtube:

forrest gump

 

Kevin sam w domu

Boże Narodzenie już blisko, w sklepach w USA pojawiają się pierwsze ozdoby choinkowe po Halloween’owym szaleństwie, więc temat jak najbardziej na czasie. Akcja filmu rozgrywa się na przedmieściach Chicago. Można zobaczyć dom Kevina, dom okradanych sąsiadów z naprzeciwka, kościół w którym było kręconych kilka scen. Niżej mapa z zaznaczonymi miejscami kręcenia filmu.

Kevin sam w Nowym Jorku

Dalej pozostajemy w klimacie Świąt ale przenosimy się do Nowego Jorku.

Gotham City

Miasto Gotham, czyli Nowy Jork, znane jest głównie z komiksów i filmów o Batmanie. Wychodząc wieczorem na miasto często można zobaczyć parę unoszącą się ze studzienek kanalizacyjnych – bardzo charakterystyczny element Gotham.